معرفی نرم افزار تاخیر در پرداخت مترور پلاس

نرم افزار تاخیر در پرداخت مترور پلاس برای محاسبه تاخیرات ناشی از تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها می باشد. طبق بند ۹ ماده ۳۰ شرایط عمومی پیمان “هرگاه کارفرما نتواند تعهدات مالی خود را در موعدهای درج شده در اسناد و مدارک پیمان انجام دهد”، تغییر در مدت پیمان اجتناب ناپذیر خواهد بود. به منظور محاسبه تاخیرات ناشی از تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها و نیز تاخیر در پرداخت پیش پرداخت ها، بخشنامه شماره ۱۱۰۸۲/۵۴/۵۰۹۰-۱ در مورخ ۱۳۶۰/۰۹/۰۲ از سوی سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است.

همچنین بر اساس ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان، مشاور ظرف ۱۰ روز از زمان ارسال صورت وضعیت از طرف ناظر، صورت وضعیت را باید برای کارفرما ارسال نماید. کارفرما باید مبلغ صورت وضعیت رسیدگی شده را حداکثر ظرف ۱۰ روز از تاریخ وصول صورت وضعیت، با صدور چک به نام پیمانکار، پرداخت کند. در صورتی که در این موعد (یا موعدی که در شرایط خصوص پیمان ذکر شده باشد) مبلغ صورت وضعیت پرداخت نشود، پیمانکار می تواند براساس این بخشنامه مدت تاخیر مجاز را محاسبه و جهت اخذ تایید، برای مهندس مشاور ارسال نماید.

نرم افزار “محاسبه تاخیرات ناشی از تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها” با وارد کردن اطلاعاتی از قبیل اطلاعات اولیه قرارداد، صورت وضعیت ها، پرداخت ها و … فرم استاندارد تاخیر در پرداخت را در سریعترین زمان ممکن برای شما آماده می کنید.

دانلود نرم افزار

برای دانلود نرم افزار از لینک زیر استفاده کنید.

دانلود نرم افزار

نیازمندی ها

برای اجرای صحیح نرم افزار حتما باید Microsoft Office 2019 Build 2205 یا بالاتر را بر روی سیستم خود نصب کنید. همچنین باید نرم افزار Microsoft Project را هم بر روی سیستم نصب کنید. همچنین باید نسخه نرم افزار را حتما فعال نمایید.

برای دریافت آخرین نسخه نرم افزار Microsoft Office را از سایت Soft98.ir دانلود کنید.

نحوه فعالسازی نرم افزار

نرم افزار را از طریق این لینک دانلود کنید. پس از دانلود فایل نرم افزار را از طریق نرم افزار فشرده ساز WinRAR از حالت فشرده خارج کنید (Extract). حا بر روی فایل نرم افزار کلیک کنید. پس از اجرا پنجره ای حاوی کد ۱۶ رقمی نمایش داده می شود. کد ۱۶ رقمی را همراه با شماره سفارش و از طریق پیامرسان واتساپ به شماره ۰۹۹۹۹۸۹۲۶۲۸ ارسال نمایید. کد فعالسازی سیستم مورد نظر شما از طریق واتساپ در اختیار شما قرار می گیرد. این کد مخصوص فعالسازی نرم افزار در همان سیستمی است که کد سیستم از طریق آن سیستم تولید شده است.

با خرید این نرم افزار تنها امکان استفاده از نرم افزار بر روی یک سیستم مقدور می باشد. کد فعالسازی سیستم خود را در قیمت Activation Code بزنید و بر روی دکمه OK کلیک کنید. در صورتی که کد فعالسازی به درستی وارد شده باشد پیام و در غیر اینصورت پیام  ظاهر می شود.

دسترسی به نرم افزار

برای دسترسی به نرم افزار تاخیر در پرداخت کافی در محیط نرم افزار اکسل راست کلیک نمایید. اولین گزینه “نرم افزار تاخیر در پرداخت مترور پلاس” می باشد. دسترسی به تمامی صفحات و تنظیمات نرم افزار از طریق این منو می باشد.

منوی نرم افزار تاخیر در پرداخت

صفحه اصلی

با کلیک بر روی گزینه صفحه اصلی از طریق منوی راست کلیک به صفحه زیر دسترسی پیدا می کنید. در این صفحه اطلاعات کلی پروژه شامل نام پروژه، نام کارفرما، نام مهندسین مشاور، نام پیمانکار، شماره قرارداد و … نمایش داده می شود. همچنین دکمه های دسترسی به سایر قیمت های نرم افزار علاوه بر منوی راست کلیک، در این صفحه نیز قرار دارد. با کلیک بر روی ویرایش اطلاعات پروژه، صفحه اطلاعات پروژه نمایش داده می شود.

اطلاعات پروژه

با کلیک بر روی اطلاعات پروژه از طریق منوی راست کلیک و یا دکمه ویرایش اطلاعات پروژه در صفحه اصلی فرم زیر نمایش داده می شود. اطلاعات کلی پروژه شامل نام پروژه، نام کارفرما، نام مهندسی مشاور یا مدیر طرح، نام پیمانکار، شماره قرارداد، تاریخ قرارداد، مبلغ پیمان (به ریال)، مدت پیمان (به روز) و تاریخ تحویل زمین در این صفحه وارد می شود. حتما دقت نمایید فرمت تاریخ باید به صورت ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ باشد. پس از وارد کردن کلیه اطلاعات بر روی دکمه ثبت | ویرایش اطلاعات پروژه کلیک نمایید. همچنین اگر نمی خواهید بدون ذخیره تغییرات از صفحه خارج شوید بر روی دکمه بستن کلیک کنید.

پیش پرداخت ها

با کلیک بر روی پیش پرداخت ها از طریق منوی راست کلیک و یا دکمه پیش پرداخت در صفحه اصلی فرم زیر نمایش داده می شود. این صفحه شامل دو قسمت می باشد. مقدار پیش پراداخت و قسط های پیش پرداخت. در قیمت مقدار پیش پرداخت با وارد کردن درصد پیش پرداخت به کل قرارداد، مبلغ پیش پرداخت بر اساس کل مبلغ قرارداد وارد شده در قسمت اطلاعات پروژه محاسبه می شود. بر اساس تبصره ۱ ماده ۶ آیین نامه تضمین معاملات دولتی موضوع تصویب نامه شماره ۱۲۳۴۰۲ / ت ۵۰۶۵۹ هـ مورخ ۱۳۹۴/۰۹/۲۲، در قراردادهای پیمانکاری احداث، مبلغ پیش پرداخت در سه قسط به شرح زیر در ازای ارایه ضمانت نامه به نفع دستگاه اجرایی بدون کسر کسورات قانونی پرداخت می شود.

قسط اول معادل چهل درصد مبلغ پیش پرداخت، پس از تحویل کارگاه، قسط دوم معادل سی درصد پیش پرداخت، پس از تجهیز کارگاه که طبق شرایط تعیین شده در اسناد ارجاع کار و قرارداد برای شروع عملیات لازم است و قسط سوم معادل ۳۰ درصد مبلغ پیش پرداخت، پس از انجام سی درصد مبلغ اولیه پیمان طبق صورت وضعیت ها موقت بدون محاسبه مصالح پایکار.

همچنین طبق بند پ ماده ۶، میزان پیش پرداخت از پانزده درصد تا بیست و پنج درصد مبلغ اولیه پیمان است که مقدار دقیق آن باید در اسناد فرآیند ارجاع کار و پیمان از سوی کارفرما پیش بینی و قید شود.

در قسمت دوم سه تب “قسط اول پیش پرداخت”، “قسط دوم پیش پرداخت” و “قسط سوم پیش پرداخت” وجود دارد. پرداخت های هر مرحله از پیش پرداخت به صورت جداگانه در قسمت مربوطه ثبت می گردد.

طبق ماده ۳۶ بخشنامه شماره ۵۴/۸۴۲-۱۰۲/۱۰۸۸ مورخ ۱۳۷۸/۰۳/۰۳ به موضوع ابلاغ موافقتنامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمانها و مقررات آنها، پیمانکار “برای دریافت هر یک از اقساط پیش پرداخت، درخواست خود را به مهندس مشاور می نویسد. کارفرما پس از تائید مهندس مشاور، هر قسط پیش پرداخت را در مقابل تضمین تعیین شده در دستورالعمل، بدون اینکه وجوهی از آن کسر شود، پرداخت می نماید. مهلت پرداخت هر قسط پیش پرداخت ۲۰ روز از تاریخ درخواست پیمانکار که به تائید مهندس مشاور رسیده است، یا ۱۰ روز از تاریخ ارائه تضمین از سوی پیمانکار، هر کدام که بیشتر است، می باشد.”

در هر مرحله از پرداخت پیش پرداخت، تاریخ درخواست پیمانکار، تاریخ تایید مشاور و تاریخ تسلیم ضمانتنامه از سوی پیمانکار ثبت می گردد. در صورتی که پرداخت هر مرحله از پیش پرداخت بیش از ۲۰ روز از تاریخ درخواست پیمانکار و تایید مشاور و یا ۱۰ روز از تاریخ درخواست پیمانکار (هر کدام که بیشتر است)، صورت گیرد، به آن مرحله از پیش پرداخت، تاخیر در پرداخت تعلق می گیرد.

به عنوان مثال فرض کنید پیمانکار درخواست پرداخت مرحله اول پیش پرداخت را در تاریخ ۱۴۰۱/۰۲/۰۱ برای مهندس مشاور ارسال می کند. و مهندس مشاور در تاریخ ۱۴۰۱/۰۲/۰۵ پرداخت را مورد تایید قرار می دهد. همچنین پیمانکار بلافاصه (پس از تایید مهندس مشاور) در تاریخ ۱۴۰۱/۰۲/۱۵ اقدام به ارائه ضمانتنامه مکفی به کارفرما می نماید. بنابراین کارفرما حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ ملزم به پرداخت مبلغ پیش پرداخت می باشد تا مشمول تاخیر در پرداخت نگردد.

برای ثبت هر مرحله از پیش پرداخت کافی است، بر روی چک باکس کنار هر مرحله از پرداخت کلیک کنید و در باکس اول مبلغ پیش پرداخت و در باکس دوم تاریخ پیش پرداخت را وارد نمایید.

صورت وضعیت ها

با کلیک بر روی گزینه صورت وضعیت ها از طریق منوی راست کلیک و یا دکمه صورت وضعیت ها در صفحه اصلی فرم زیر نمایش داده می شود. صفحه صورت وضعیت ها به دو قسمت اطلاعات صورت وضعیت و اطلاعات پرداخت صورت وضعیت تقسیم بندی شده است.

در صفحه صورت وضعیت در سمت راست یک لیست باکس شامل صورت وضعیت های ثبت شده وجود دارد. با کلیک بر روی هر صورت وضعیت اطلاعات مربوط در قسمت چپ نمایش داده می شود. برای ویرایش اطلاعات صورت وضعیت بر روی چک باکس مشخص شده کلیک کنید.

برای هر صورت وضعیت، مبلغ ناخالص صورت وضعیت، تاریخ شروع، پایان دوره کارکرد و تاریخ تسلیم صورت وضعیت و تاریخ پرداخت صورت وضعیت طبق پیمان می باشد. با وارد کردن مبلغ ناخالص صورت وضعیت و بر اساس ضریب بالاسری وارد شده در صفحه تنظیمات، مبلغ خالص صورت وضعیت به صورت خودکار محاسبه می شود.

برای ثبت صورت وضعیت جدید بر روی دکمه (+) کلیک کنید. صفحه ثبت صورت وضعیت جدید نمایان می شود. در این صفحه مبلغ ناخالص صورت وضعیت، تاریخ شروع و تاریخ پایان دوره صورت وضعیت، تاریخ تسلیم صورت وضعیت و تاریخ پرداخت طبق پیمان وارد می شود. پس از ورود اطلاعات بر روی دکمه ثبت صورت وضعیت جدید کلیک کنید. با کلیک بر روی دکمه مذکور صفحه ثبت صورت وضعیت جدید بسته شده و شما به صفحه اطلاعات صوورت وضعیت ها و پرداخت ها باز می گردید. همانطور که مشاهده می کنید صورت وضعیت جدید به لیست صورت وضعیت ها اضافه شده است.

برای ثبت اطلاعات پرداخت صورت وضعیت جدید بر روی شماره صورت وضعیت از لیست صورت وضعیت ها کلیک کنید. سپس در قسمت اطلاعات پرداخت صورت وضعیت، بر روی چک باکس هر پرداخت کلیک کنید و مبلغ خالص هر پرداخت را وارد کنید.

طبق ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان “در آخر هر ماه، پیمانکار، وضعیت کار های انجام شده از شروع کار تا آن تاریخ را طبق نقشه های اجرایی، دستور کارها و صورت جلسه هاست اندازه گیری می نماید و مقدار مصالح و تجهیزات پای کار را تعیین می کند، سپس بر اساس فهرست بهای منضم به پیمان، مبلغ صورت وضعیت را محاسبه کرده و آنرا در آخر ماه تسلیم مهندس ناظر می نماید. مهندس مشاور، صورت وضعیت پیمانکار را از نظر تطبیق با اسناد و مدارک پیمان کنترل کرده و در صورت لزوم با تعیین دلیل اصلاح می نماید و آن را در مدت حداکثر ۱۰ روز از تاریخ دریافت از سوی مهندس ناظر برای کارفرما ارسال می نماید و مراتب را نیز به اطلاع پیمانکار می رساند. کارفرما صورت وضعیت کنترل شده از سوی مهندس ناظر، برای کارفرما ارسال می نماید و مراتب را نیز به اطلاع پیمانکار می رساند. کارفرما صورت وضعیت کنترل شده از سوی مهندس مشاور را رسیدگی کرده و بعد از کسر وجوهی که بابت صورت وضعیت های موقت قبلی پرداخت شده است و همچنین اعمال کسور قانونی و کسور متعلقه طبق پیمان، باقیمانده مبلغ قابل پرداخت به پیمانکار را حداکثر ظرف ۱۰ روز از تاریخ وصول صورت وضعیت، با صدور چک به نام پیمانکار، پرداخت می کند.”

تنظیمات

در فرمول محاسبه مدت تاخیر در پرداخت، ضریب ۰.۶۹۷ برای تبدیل مبلغ ناخالص صورت وضعیت به خالص می باشد. در زمان ابلاغ بخشنامه ضریب بالاسری برابر ۱.۴۳ در نظر گرفته می شد. در صورتی که ۱ را بر ۱.۴۳۳۳ تقسیم کنید به ضریب ۰.۶۹۷ می رسید. حال در صورتی که ضریب بالاسری شما متفاوت از ۱.۴۳ باشد، بنابراین ضریب تبدیل مبلغ ناخالص به خالص نیز تغییر خواهد کرد.

در نرم افزار این قابلیت وجود دارد که برای ضریب های بالاسری متفاوت، ضریب تبدیل مبلغ ناخالص به خالص متناسب را استفاده کنید. برای این منظور از بخش نحوه محاسبه مدت تاخیر گزینه مبلغ صورت وضعیت به صورت ناخالص را انتخاب کنید. دو گزینه استفاده از ضریب محاسباتی و استفاده از ضریب ۰.۶۹۷ فعال می شوند. در صورتی که گزینه استفاده از ضریب محاسباتی را انتخاب کنید، بخش ضریب بالاسری فعال می شود و شما می توانید ضریب های بالاسری دیگری را انتخاب کنید و یا اینکه ضریب بالاسری مورد نظر خورد را وارد نمایید.

از بخش عمومی می توانید نحوه گرد کردن اعداد و تعداد ارقام اعشار در جدول محاسبه تاخیر در پرداخت صورت وضعیت و پیش پرداخت را تعیین کنید.

حذف کلیه ی اطلاعات

با انتخاب گزینه حذف کلیه ی اطلاعات از منوی راست کلیک تمامی اطلاعات مربوط به صورت وضعیت ها و پیش پرداخت ها و پرداخت ها و … پاک می شوند.

راهنمای آنلاین

 

حل مشکل به هم ریختگی فونت ها

 

تنظیمات اکسل

نرم افزار تاخیر در پرداخت مترورپلاس از رابط برنامه نویسی VBA استفاده نموده است. قبل از استفاده از نرم افزار حتما باید تنظیمات زیر را بر روی اکسل خود انجام دهید. برای این منظور از منوی File گزینه Options را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده و از لیست سمت چپ گزینه Trust Center را انتخاب نمایید.

تنظیمات Options در اکسل

از قسمت External Content، در بخش Security Settings for Data Connections گزینه Enable All Data Connections را انتخاب کنید.

از قسمت Macro Settings، در بخش Macro Settings گزینه Enable all macros را انتخاب کنید.

و در نهایت بر روی دکمه Ok کلیک کنید.

فونت نرم افزار

نرم افزار تاخیر در پرداخت مترورپلاس از فونت زیبای وزیر استفاده می کند. توصیه می شود برای تجربه کاربری بهتر این فونت را بر روی سیستم خود نصب نمایید.